Trendy projektowe 2023, które już mamy na oku

Może wydawać się, że warto zacząć przyglądać się trendom na rok 2023 , ale jeśli jest coś, czego nauczyliśmy się z rozmów z projektantami i prognostykami trendów, najlepszym sposobem na zachowanie świeżości w przestrzeni jest planowanie z wyprzedzeniem.

 

Niedawno skontaktowaliśmy się z niektórymi z naszych ulubionych ekspertów ds. domów, aby omówić, co nadchodzi w 2023 r. w zakresie projektowania wnętrz — i dali nam podgląd wszystkiego, od wykończeń po wyposażenie.

Przestrzenie inspirowane naturą są tu na stałe

01. Przestrzenie inspirowane naturą są tu na stałe

Jeśli postawiłeś na biofilne projekty z pierwszych kilku lat tej dekady, Amy Youngblood, właścicielka i główna projektantka Amy Youngblood Interiors , zapewnia nas, że nigdzie się nie wybierają.

 

„Motyw wykorzystania natury w elementach wnętrz będzie nadal dominował w wykończeniach i wyposażeniu”, mówi. „Będziemy widzieć kolory inspirowane naturą, takie jak delikatniejsze zielenie i błękity, które są uspokajające i przyjemne dla oka”.

 

Znaczenie zrównoważonego rozwoju będzie nadal rosło i zobaczymy, że znajdzie to odzwierciedlenie w naszych domach, wykończeniach i meblach. Zgadza się z tym ekspert ds. projektowania Gena Kirk, która nadzoruje KB Home Design Studio .

 

„Widzimy, że wiele osób przeprowadza się na zewnątrz” — mówi. „Chcą mieć w domu naturalne przedmioty — kosze, rośliny lub stoły z naturalnego drewna. Widzimy wiele stołów z żywą krawędzią lub dużych pniaków używanych jako stolik końcowy. Obecność tych elementów zewnętrznych w domu naprawdę karmi naszą duszę”.

 

02. Przestrzenie nastrojowe i dramatyczne

Jennifer Walter, właścicielka i główna projektantka firmy Folding Chair Design Co , mówi nam, że w 2023 roku najbardziej ekscytuje ją monochromatyczność. „Uwielbiamy wygląd głębokiego, nastrojowego pokoju w jednym kolorze” — mówi Walter. „Głębokozielone lub fioletowe ściany pomalowane lub wyłożone tapetą w tym samym kolorze co rolety, meble i tkaniny – takie nowoczesne i fajne”.

 

Youngblood zgadza się. „Mówi się, że podobnie jak w przypadku bardziej dramatycznych tematów, powraca gotyk . Widzimy coraz więcej czarnych dekoracji i farb, które tworzą nastrojową atmosferę”.

 

03. Powrót Art Deco

Jeśli chodzi o estetykę, Youngblood przewiduje powrót do szalonych lat 20. „Powracają bardziej dekoracyjne trendy, takie jak art deco ” – mówi nam. „Spodziewamy się wielu zabawnych kąpieli w proszku i miejsc spotkań inspirowanych stylem art deco”.

04. Ciemne i teksturowane blaty

„Uwielbiam widoczne wszędzie ciemne, pokryte skórą blaty z granitu i steatytu” — mówi Walter. „Często używamy ich w naszych projektach i uwielbiamy ich przyziemną, przystępną jakość”.

 

Kirk też to zauważa, powołując się na to, że ciemniejsze blaty są często łączone z jaśniejszymi szafkami. „Widzimy wiele jaśniejszych, poplamionych szafek ze skórą – nawet na blatach, z takim wykończeniem odpornym na warunki atmosferyczne”.

05. Ekscytujące wykończenie

„Pojawiają się naprawdę abstrakcyjne wykończenia i bardzo nam się to podoba” — mówi Youngblood. „Znowu zastosowaliśmy wiele wykończeń abażurów, ale w znacznie bardziej współczesny sposób — z dużymi kształtami i nowymi kolorami, zwłaszcza w lampach vintage”.

 

06. Bardziej energiczne i zabawne palety kolorów

„Ludzie odchodzą od ultra-minimalistycznego wyglądu i chcą więcej koloru i energii” — mówi Youngblood. „ Tapety wracają do gry i nie możemy się doczekać, aż ich popularność będzie rosła w 2023 roku”.

 

07. Kojące pastele

Chociaż w 2023 roku możemy zaobserwować wzrost popularności głębokich i odważnych kolorów, niektóre przestrzenie nadal wymagają poziomu zen — i tutaj powracają pastele.

 

„Z powodu obecnej niepewności na świecie właściciele domów zwracają się ku wzorom w kojących odcieniach” — mówi ekspert ds. trendów, Carol Miller z York Wallcoverings . „Te kolory są bardziej rozwodnione niż tradycyjne pastele, co daje uspokajający efekt: pomyśl o eukaliptusie, średnim odcieniu błękitu i naszym kolorze roku 2022 York, At First Blush , delikatnym różu”.

 

08. Upcykling i upraszczanie

Nadchodzące trendy są naprawdę inspirowane wyjątkowymi wspomnieniami lub pamiątkami po rodzinach, a upcykling to obecnie rosnący trend” — zauważa Kirk. Ale niekoniecznie ulepszają lub upiększają stare elementy – spodziewaj się, że rok 2023 będzie wymagał wielu zmian.

Ekscytujące wykończenie

„W myśl zasady stare jest nowe” — wyjaśnia Kirk. „Ludzie idą do sklepu konsygnacyjnego lub kupują mebel, a następnie odnawiają go lub rozbierają i pozostawiają naturalny, może z ładnym lakierem”.

 

09. Oświetlenie jako nastrój

„ Oświetlenie stało się ważną rzeczą dla naszych klientów, od oświetlenia zadaniowego po oświetlenie warstwowe, w zależności od tego, jak chcą korzystać z pokoju” — mówi Kirk. „Rośnie zainteresowanie tworzeniem różnych nastrojów dla różnych czynności”.

 

10. Miłość do organizacji

Kirk zauważa, że ​​wraz z rozwojem organizacji telewizyjnych programów telewizyjnych na głównych platformach streamingowych, ludzie będą nadal chcieli dobrze zorganizowanej przestrzeni dopiero w 2023 roku.

 

„To, co ludzie mają, to chęć bycia dobrze zorganizowanym ” — mówi Kirk. „Widzimy znacznie mniejsze zainteresowanie otwartymi półkami – to był bardzo duży trend przez naprawdę długi czas – i szklanymi drzwiami wejściowymi, teraz stawiamy na bardziej na drzwi antywłamaniowe. Widzimy klientów, którzy chcą zamknąć sprawy i dobrze je zorganizować”.

 

11. Więcej krzywych i zaokrąglonych krawędzi

„Przez bardzo długi czas nowoczesność stała się bardzo kwadratowa, ale widzimy, że sytuacja zaczyna nieco mięknąć” — mówi Kirk. „Jest więcej krzywych i wszystko zaczyna się zaokrąglać. Nawet w przypadku sprzętu rzeczy są nieco bardziej okrągłe — pomyśl o sprzęcie w kształcie księżyca”.

 

Oto, co wyszło

Jeśli chodzi o przewidywanie, czego zobaczymy mniej w 2023 roku, nasi eksperci również mają kilka domysłów.

 

„Chłopanie stało się tam dość nasycone, aż do podstawek i tac” — mówi Walter. „Myślę, że będziemy świadkami dojrzewania tego trendu w bardziej tkanych wstawkach, które są nieco delikatniejsze i ton w ton”.

„Nieteksturowany, minimalistyczny wygląd jest wycofywany” — mówi Youngblood. „Ludzie chcą charakteru i wymiarów w swoich przestrzeniach, zwłaszcza w kuchniach, i będą używać więcej tekstur w kamieniu i płytkach oraz częściej używać koloru zamiast podstawowej bieli”.

„Widzimy, że szarość zniknęła” — mówi Kirk. „Wszystko naprawdę się rozgrzewa”.